Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?

Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?

Normalde gezi planı yaparken zamanlama konusuna aşırı takılmayız, her mevsimin güzellikleri ayrı diye düşünüyoruz ama Bozcaada bu konuda biraz farklı. Nedenlerini hemen anlatalım;

Bozcaada’ya sezonda, yani Temmuz ortası – Ağustos ortası arası gidiyorsanız devasa bir kalabalığı kabul etmeniz gerekiyor. Daracık Rum mahallesi sokaklarında bol bol insan olacağını, ve otellerin neredeyse yüzde yüz dolu olacağını da. Bu, beraberinde otopark sorunu, mekan sorunu gibi şeyleri getiriyor. Eğer kalabalık benim için hiç sorun değil derseniz Bozcaada Caz Festivali döneminde bile gidebilirsiniz. Kalabalık ve eğlence o dönemde gırla!

Eğer Haziran ayında giderseniz buzz gibi bir deniz suyuna hazır olun. Akdeniz suları Haziran ayında bir tık ısınmış oluyor, ama Kuzey Ege farklı. Hele Bozcaada çok çok farklı. Eğer su sıcaklığı sizin için sorun değilse kalabalığın daha az olduğu Haziran ayını da düşünebilirsiniz.

Eylül ayı ise bizim için golden time. Bozcaada’da Deniz suyu biraz ısınmış, kalabalık hafiflemiş ve mekanlar rahatlamış oluyor. Adanın keyfini kalanlar çıkartıyor gibi.. ?

Ada’da Kış ayları ise adada biraz terkedilmiş bir hava oluyor. Deniz tatili için değil de kafa dinlemek için gidiyorsanız bazı mekanların kış döneminde kapalı olacağını unutmayın.