Bozcaada’da Alışveriş, Eğlence ve Gece Hayatı

Bozcaada’da Alışveriş, Eğlence ve Gece Hayatı

Bozcaada tatilinde nasıl alışveriş yapılır ? Ne tür aktiviteler yapılır ?

Tatilde alışveriş önerileri için yeme-içme rehberimizde kısmında adaya özgü şarapları, damla sakızlı kurabiyesi, reçelleri hakkında gerekli bilgileri paylaşmıştım.

Adaya özgün lezzetler dışında hediyelik eşyalarel yapımı ürünler ya da yerel motifler satın alma düşünceniz var ise; rotanızı adanın tam kalbinde bulunan Cumhuriyet meydanı Atatürk büstünün orada kurulu olan birçok stanta çevirin derim. Bir diğer Bozcaada alışveriş tavsiyesi ise, Rum mahallesinin ara sokaklarında bulunan hediyelik eşya dükkanları.

Cumhuriyet meydanında bulunan stantlardan ya da Rum mahallesinde bulunan dükkanlardan, dilediğiniz yerel ürünleri ve el yapımı eşyaları hatıra olarak alabilirsiniz. Fiyatlar da, ada şartlarına göre normal seviyelerde. Adada hediyelik eşya olarak magnet almak isterseniz yerine göre 3-5 TL’ye bulabilirsiniz.

Yapılacak aktivitelere gelecek olursak, ilk olarak her sene Eylül ayının ilk haftasında gerçekleşen ve çok fazla isim yapmış olan Bozcaaada bağbozumu festivali geliyor.

Eylül ayının başında Bozcaada üzüm bağlarından toplanan üzümler, bağ işçileri tarafından at arabaları ve traktörler ile ada merkezine taşınıyor. Adeta bir festival havasında, ada merkezine gelen üzümler sonrasında birçok yarışma ve konserler düzenleniyor.

Turunuz boyunca şehir merkezinde bisiklet kiralayıp adayı turlayabilirsiniz. Ada merkezinden kalkan tekneler ile adanın koylarını keşfe çıkabilir, su altı dünyasını keşfetmek için dalış yapabilirsiniz. Rum mahallesinde bulunan farklı tarzda dersler alabileceğiniz harika mekanları da keşfedebilirsiniz. Ada küçük olunca rahatça keşif yapmak mümkün.

Tavsiyelerimden biri ise, daha sportif bir etkinlik olan ve adanın kuzeyinde bulunan Çayır plajında kitesurf adı verilen rüzgar sörfü keyfi yapmak.

Ayrıca, adada New Balance markası tarafından her yıl Mayıs ayında düzenlenen koşulara katılabilirsiniz. Koşu hakkında detaylı bilgi için New Balance Bozcaada sayfasından güncel yarış bilgilerini bulabilirsiniz.

Bonus: Caz aşıkları için kaçırılmayacak bir deneyim yaşayabileceğiniz ve 28-30 Temmuz tarihleri arasında ilk defa gerçekleştirilecek olan festival ile ilgili tüm bilgileri Bozcaada Caz Festivali‘nden ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi burada yapılacak aktiviteler saymakla bitmiyor. İnanın adanın güzel rüzgarının, salaş ortamlarının ve ara sokaklarının verdiği keyif gibisi yok.

Bozcaada eğlence ve gece hayatı nasıldır?

Size çok çok önemli bir Bozcaada tavsiyesi; Eğer adadaki gece hayatı için beklenti ile geliyorsanız, ada vapuruna binmeden rotanızı daha güneylere çevirmeniz yönünde olacaktır. Çünkü ada denince akla ilk gelen şey; huzurlu ve sakin bir ada ortamıdır.

Ama yine de, akşamlarında ne yapılıyor diye soracaksanız açıklıyorum Bozcaada akşamları demek, Rum sokaklarında meyhanelerde eğlenmek demektir.

Dostlarla olsun, arkadaşlarla olsun, ister de sevgiliyle olsun samimi ve sıcak bir ortam kurmak demektir. İyisiyle kötüsüyle bütün anıların film şeridi gibi önünden geçmesi, anason kokusu demektir.